Stránky neboli dlhú dobu aktualizované. Môžu obsahovať nepresné alebo neaktuálne informácie.
Hľadanie
Rozšírené vyhľadávanie
TOP 7 - stránky
Napaľovacie programy - 108 196x
Free Pascal - Úvod - 65 880x
Lazarus - Kreslenie - 47 459x
Free Pascal - Začiatky - 44 741x
Free Pascal - Podmienky - 37 097x
Free Pascal - Cykly - 36 350x
Internetové prehliadače - 36 215x
Nové v diskusii
Free Pascal - Cykly - štvrtok 31.3.
Lazarus - Začíname - piatok 25.3.
Anketa - streda 2.3.
Navigácia: Tvorba Webu > HTML - Čo je HTML?

HTML - Čo je HTML?

HTML znamená HyperText Mark-up Language a je to jazyk slúžiaci na tvorbu základov internetových stránok. Dokážete s ním vytvoriť nadpisy, jednoduchý text, obrázky, odkazy i tabuľky. Nedokáže však dynamicky generovať stránky (nevie napr. rátať hlasy z ankety alebo spracúvať príspevky fóra).

Čo potrebujete

Na to, aby ste vytvorili stránku vo formáte HTML, potrebujete jednoduchý textový editor - napr. Poznámkový blok alebo Metapad. Niekomu sa môže viac hodiť tzv. NON-WYSIWYG Web editor (napr. 1stPage, HTML Builder,...). Je to program, ktorý uľahčuje prácu pomocou rôznych nástrojov - dokončuje texty, hľadá chyby, atď. V žiadnom prípade sa však neodporúča Word.

Ďalším potrebným programom je internetový prehliadač. Najpoužívanejší z nich - Internet Explorer - je súčasťou takmer všetkých systémov Windows (od Win95). Ak to s tvorbou Webu myslíte vážne, odporúčam vám Mozillu Firefox, najmä s rozšírením (doplnkom) Web Developer. Odkazy na weby výrobcov a informácie o nich nájdete v sekcii Programy / Internetové prehliadače.

Ako ukladáme stránky

Webová stránka v jazyku HTML je uložená ako súbor s koncovkou HTML (aké prekvapivé). Môžeme sa stretnúť aj so staršou príponou HTM, ale tá sa už neodporúča.

Názov hlavnej stránky (tá, ktorá sa zobrazí po zadaní adresy v tvare www.x.y) musí byť väčšinou index.html. Ďalšie stránky sa môžu volať napríklad o-mne.html, kvety.html, domace_zvierata.html,... Do názvov súborov sa neodporúča dávať veľké písmená, medzery, špeciálne znaky (!,=,; a pod.) a písmená s diakritikou (á,í,š,č,ž a iné).

Umiestnenie na Web

Tejto téme sa venuje samostatný článok Tvorba Webu / Publikovanie.

Hodnotenie
1 2 3 4 5 (ako v škole)
Priemerná známka: 2,45
Diskusia k tejto stránke ;-)Chcel by som vedi...
Prejsť do diskusie»
2005-2012, Matúš Sulír, matus.sulir (zav) gmail bodka com. Gen.: 0,0446 s. Valid XHTML, CSS.