Stránky neboli dlhú dobu aktualizované. Môžu obsahovať nepresné alebo neaktuálne informácie.
Hľadanie
Rozšírené vyhľadávanie
TOP 7 - stránky
Napaľovacie programy - 108 196x
Free Pascal - Úvod - 65 880x
Lazarus - Kreslenie - 47 459x
Free Pascal - Začiatky - 44 741x
Free Pascal - Podmienky - 37 097x
Free Pascal - Cykly - 36 350x
Internetové prehliadače - 36 215x
Nové v diskusii
Free Pascal - Cykly - štvrtok 31.3.
Lazarus - Začíname - piatok 25.3.
Anketa - streda 2.3.
Navigácia: Operačné systémy > Knoppix

Knoppix

Knoppix je Live distribúcia Linuxu s možnosťou inštalácie na disk. Na jednom CD sa vďaka perfektnej kompresii nachádzajú až 2 GB softvéru. DVD verzia ponúka ešte viac. Od Knoppixu sa odvodilo viacero ďalších distribúcií. Testoval som PCR Linux, ktorý je z veľkej časti preložený do slovenčiny.

Hardvér

Knoppix nie je príliš náročný na hardvér. Bez problémov som ho spustil aj na počítači s 256 MB RAM. Ak ho plánujete spúšťať len z cédečka, určite sa zíde rýchla CD-ROMka, ale to je už dnes samozrejmosť.

Spustenie / inštalácia

Ako som už spomínal, Knoppix je Live distribúcia, takže sa nemusí inštalovať. Štart systému z cédečka je prekvapivo rýchly.

Nachádza sa tu však i nástroj, s ktorým môžete celý systém nainštalovať na pevný disk. Budete si tak môcť vychutnať oveľa rýchlejšiu a pohodlnejšiu prácu. Celá inštalácia prebieha v grafickom režime a je mimoriadne jednoduchá. Napriek tomu si nezabudnite zálohovať všetky dôležité dáta.

Systém

Vďaka autodetekcii hardvéru nemusíte takmer nič ručne nastavovať. Systém sám vyberie nastavenia vhodné pre váš počítač. Bol som veľmi milo prekvapený najmä automatickým nastavením rozlíšenia a obnovovacej frekvencie monitora.

Knoppix obsahuje sprievodcov, vďaka ktorým jednoducho nastavíte TV kartu, pripojíte NTFS súborový systém a podobne. Viacerí sprievodcovia vám pomôžu pri pripájaní sa na Internet.

Prostredie

Predvolené grafické prostredie je KDE. Pri prihlasovaní sa dá zvoliť napr. aj Fluxbox, IceWM, či XFce. Pre priaznivcov prostredia Gnome existuje samostatná distribúcia - Gnoppix.

Samozrejmosťou je množstvo nastavení, dostupných cez Ovládacie centrum KDE.

Aplikácie

Sám som nemohol uveriť, koľko skvelých programov sa zmestí na jedno CD. Podľa zistených informácií CD verzia obsahuje asi 2 000 spustiteľných súborov. Nájdeme tu textové editory, desiatky grafických programov, viacero hier (niektoré sú aj slušne hrateľné), i kancelársky balík OpenOffice.org. Ďalej multimediálne prehrávače s bohatou podporou formátov, programy na delenie disku, systémové utility, nástroje pre vývojárov a ešte oveľa viac.

Okrem toho, Knoppix obsahuje veľa systémových knižníc, takže niektoré aplikácie (napr. Free Pascal, Lazarus) sa dajú pomerne jednoducho nainštalovať aj bez pripojenia na Internet.

Keďže Knoppix je založený na Debiane, podporuje aj jeho balíčkovací systém. Nové programy môžeme pridávať konzolovým nástrojom apt-get alebo grafickou aplikáciou KPackage.

Screenshoty

Pre zväčšenie kliknite na obrázok. Po podržaní kurzora nad obrázkom uvidíte jeho popis.

Knoppix - Po spustení Knoppix - Menu Knoppix - GIMP

Download

Knoppix si môžete stiahnuť na jeho domovskej stránke:

Zhrnutie

  • Live CD s možnosťou inštalácie
  • 2GB softvéru na jednom CD
  • automatická konfigurácia hardvéru
Hodnotenie
1 2 3 4 5 (ako v škole)
Priemerná známka: 1,56
Diskusia k tejto stránke skvely OS
Prejsť do diskusie»
2005-2012, Matúš Sulír, matus.sulir (zav) gmail bodka com. Gen.: 0,2456 s. Valid XHTML, CSS.