Stránky neboli dlhú dobu aktualizované. Môžu obsahovať nepresné alebo neaktuálne informácie.
Hľadanie
Rozšírené vyhľadávanie
TOP 7 - stránky
Napaľovacie programy - 108 248x
Free Pascal - Úvod - 65 937x
Lazarus - Kreslenie - 47 490x
Free Pascal - Začiatky - 44 781x
Free Pascal - Podmienky - 37 155x
Free Pascal - Cykly - 36 391x
Internetové prehliadače - 36 241x
Nové v diskusii
Free Pascal - Cykly - štvrtok 31.3.
Lazarus - Začíname - piatok 25.3.
Anketa - streda 2.3.
Navigácia: Programovanie > Lazarus - Zmenšenie programov

Lazarus - Zmenšenie programov

Určite ste si všimli, že programy, ktoré Lazarus vytvorí, zaberajú na disku veľmi veľa miesta. Napríklad aplikácia obsahujúca len jeden prázdny formulár má v mojom prípade okolo 10 MB. Konkrétne číslo závisí od OS a verzie Lazarusu. Podarilo sa mi však zmenšiť veľkosť programu až na 300 kB! Ako na to? Poradím vám, veď je to cieľom tohoto článku.

Vytvorte projekt

Vytvorte nový projekt a uložte ho - jednotku (Unit, *.pas) môžete nazvať ľubovoľne a projekt (*.lpi) nazvite test. Všetko to uložte do adresára C:\Test. Teraz ho skompilujte. Poznačte si veľkosť vytvoreného súboru test.exe.

Odstránenie znakov

Najprv použijeme veľmi užitočnú a účinnú metódu. V priečinku (adresár Lazarusu)\fpc\2.2.2\bin\i386-win32 nájdete program strip.exe. Skopírujte ho do nášho adresára (C:\Test). Otvorte Príkazový riadok (Štart / Programy / Príslušenstvo) a napíšte doňho:

C:\Test\strip C:\Test\test.exe

Ak všetko prebehlo v poriadku, veľkosť súboru sa zmenší asi na 1 MB! Už sa v ňom nenachádzajú zbytočné znaky.

Podobný efekt sa dá v niektorých prípadoch dosiahnuť priamo v programe Lazarus, cez menu Project / Compiler Options, panel Linking. Stačí odškrtnúť položku Display Line Numbers in Run-time Error Backtraces.

UPX

Pre dosiahnutie lepšieho výsledku je dobré najprv použiť predchádzajúce riešenie a teraz skúsiť nasledovné. Skopírujte program (adresár Lazarusu)\fpc\2.2.0\bin\i386-win32\upx.exe do C:\Test. Znovu spustite Príkazový riadok. Teraz doňho napíšte:

C:\Test\upx C:\Test\test.exe

UPX skomprimuje vašu aplikáciu, ale tak, že sa bude dať spustiť bežným spôsobom. Veľkosť programu bude o poznanie menšia.

Pre tých, ktorí sa neponáhľajú, ale záleží im na veľkosti programu, je tu prepínač --ultra-brute. Vtedy UPX vyskúša všetky komprimačné metódy a vyberie tú najlepšiu. Miesto predchádzajúceho kódu použijeme tento:

C:\Test\upx --ultra-brute C:\Test\test.exe

Metódu ultra-brute odporúčam, ak plánujete svoju aplikáciu umiestniť na Internet. Funguje však, len ak použijete najnovšiu verziu programu UPX.

Komprimácia

Ak stále nie ste s výsledkom spokojní, skúste aplikáciu zabaliť napr. do formátu ZIP, RAR alebo 7Z. Prehľad archivátorov nájdete v sekcii Komprimačné programy.

Hodnotenie
1 2 3 4 5 (ako v škole)
Priemerná známka: 3,1
Diskusia k tejto stránke 32-bitova verzia Lazarusu 0.9.26b tento subor obsa...
Prejsť do diskusie»
2005-2012, Matúš Sulír, matus.sulir (zav) gmail bodka com. Gen.: 0,0575 s. Valid XHTML, CSS.