Stránky neboli dlhú dobu aktualizované. Môžu obsahovať nepresné alebo neaktuálne informácie.
Hľadanie
Rozšírené vyhľadávanie
TOP 7 - stránky
Napaľovacie programy - 108 203x
Free Pascal - Úvod - 65 907x
Lazarus - Kreslenie - 47 466x
Free Pascal - Začiatky - 44 755x
Free Pascal - Podmienky - 37 111x
Free Pascal - Cykly - 36 358x
Internetové prehliadače - 36 218x
Nové v diskusii
Free Pascal - Cykly - štvrtok 31.3.
Lazarus - Začíname - piatok 25.3.
Anketa - streda 2.3.
Navigácia: Operačné systémy > Multibooting

Multibooting

Pokročilou možnosťou spúšťania viacerých operačných systémov na jednom PC je multibooting. Pevný disk sa rozdelí a nainštalujú sa systémy. Pri spustení PC si budeme môcť vybrať, aký OS chceme spustiť.

Upozornenie!

Neručím za žiadne škody. Pred zavedením OS pomocou multibootingu sa odporúča zálohovať všetky vaše dôležité dáta. Ak ste začiatočníci, použite virtualizáciu alebo LiveCD.

Programy na delenie disku

Ako už iste viete, jeden fyzický pevný disk sa dá rozdeliť na viacero oddielov - tzv. partícií (pri Win napr. C:, D:, E:,...). Na každom oddiele sa môže, ale i nemusí nachádzať operačný systém.

Na delenie disku môžeme použiť rôzne programy, napríklad QTParted na Live CD Linuxu (napr. Knoppix). Má grafické prostredie, jednoduché ovládanie a dobré možnosti. Môžete však použiť i DOSové aplikácie - tu spomeniem Ranish Partition Manager.

Delenie prázdneho disku

Dajme tomu, že máme prázdny 100 GB pevný disk a chceme mať Windows XP a Linux.

Spustíme vybraný deliaci program z CD alebo diskety a vytvoríme novú partíciu formátovanú ako NTFS veľkosti 60 GB nachádzajúcu sa na začiatku disku. Potom vytvoríme jednotku Linux-swap (ak nemáme aspoň 512 MB RAM) veľkú asi 1 GB. Nakoniec pridáme diskovú časť EXT2 alebo EXT3. Na konci disku necháme aspoň 8 MB voľného miesta - Windows ho zvykne používať na zvláštne účely. Uložíme zmeny na disk a reštartujeme PC.

Delenie disku s OS

V prípade, že už máte na vašom harddisku operačný systém (dajme tomu, že Windows), je tu riziko, že prestane fungovať. Preto si teraz všetko dôležité dôkladne zálohujte! Potom defragmentujte HDD a snažte sa, aby súbory boli čo najviac na začiatku oddielu.

Hneď potom nabootujte PC z Live média s vybraným deliacim programom. Vašu existujúcu partíciu zmenšite (nie príliš, aby sa nepoškodili súbory). Na vzniknutom voľnom mieste vytvorte v prípade potreby Linux-swap a za ním EXT2/3 diskový oddiel.

Po uložení zmien a reštarte z HDD sa môžete presvedčiť, či váš pôvodný OS ešte funguje. Podľa vlastných skúseností je táto pravdepodobnosť asi 80%.

Inštalácia OS

Teraz môžeme bežným spôsobom nainštalovať žiadané operačné systémy. Ak sme si zvolili Windows a Linux, odporúčam najprv Windows. Pokiaľ chceme WinXP a Vista, najskôr treba nainštalovať XPéčko.

Bootovací manažér

Existujú programy, nazývané bootovacie manažéry, ktoré pri zapnutí PC ukážu zoznam nainštalovaných operačných systémov a dovolia nám vybrať si, ktorý práve chceme spustiť. Po určitom čase sa môže tiež spustiť predvolený systém sám.

WinVista obsahuje nového bootovacieho manažéra, schopného spustiť aj XP. Bootovanie XPéčka sa nastavuje v súbore boot.ini (Pozor! Radšej neexperimentujte.) Linux štandardne obsahuje zavádzač GRUB alebo LILO.

V prípade, že nám možnosti spomínaných spúšťačov nestačia, existujú ešte samostatné bootovacie manažéry. Medzi najlepšie patrí Smart Boot Manager. Má obrovské množstvo možností a malú veľkosť, inštaluje sa priamo do MBR (oblasť na začiatku disku obsahujúca bootovacie inštrukcie). Ak túžite po grafickom prostredí, je tu ešte XOSL.

Výhody a nevýhody

Tu zhrniem niektoré výhody:

  • spúšťanie viacerých OS bez hardvérových obmedzení virtualizácie
  • rýchlosť spúšťania aj práce
  • testovanie systémov v reálnych podmienkach
  • možnosť napr. napaľovať CD a DVD

Multibooting má nasledujúce nevýhody:

  • nutnosť delenia disku
  • možnosť straty údajov a nekompatibility
  • nemožnosť spúšťania viacerých OS naraz
Hodnotenie
1 2 3 4 5 (ako v škole)
Priemerná známka: 2,31
Diskusia k tejto stránke teraz som sa vratil z prace,, vdaka za rady......
Prejsť do diskusie»
2005-2012, Matúš Sulír, matus.sulir (zav) gmail bodka com. Gen.: 0,038 s. Valid XHTML, CSS.