Stránky neboli dlhú dobu aktualizované. Môžu obsahovať nepresné alebo neaktuálne informácie.
Hľadanie
Rozšírené vyhľadávanie
TOP 7 - stránky
Napaľovacie programy - 108 196x
Free Pascal - Úvod - 65 880x
Lazarus - Kreslenie - 47 458x
Free Pascal - Začiatky - 44 741x
Free Pascal - Podmienky - 37 097x
Free Pascal - Cykly - 36 350x
Internetové prehliadače - 36 215x
Nové v diskusii
Free Pascal - Cykly - štvrtok 31.3.
Lazarus - Začíname - piatok 25.3.
Anketa - streda 2.3.
Navigácia: Operačné systémy > openSUSE

openSUSE

OpenSUSE je distribúcia Linuxu, určená najmä na inštaláciu na pevný disk. Vzniká vďaka podpore spoločnosti Novell. Ponúka množstvo grafických prostredí a rôznorodých programov. Testoval som verziu 11.0.

Hardvér

Hardvérové požiadavky závisia od zvoleného prostredia. Ak si chcete systém naplno vychutnať, mali by ste mať aspoň 512 MB RAM a grafickú kartu s podporou OpenGL, ale pri výbere minimalistického manažéra okien stačí oveľa menej.

Pri predvolených nastaveniach potrebujeme minimálne 4-5 GB priestoru na disku.

Inštalácia

Základom je inštalačné DVD. Ak potrebujeme slovenčinu, napálime si aj CD s doplnkovými jazykmi. Musím však poznamenať, že český preklad je rozsiahlejší.

Inštalácia je plne grafická, takže by nemala robiť problém ani menej skúsenému užívateľovi. Na výber máme predvolené i vlastné nastavenia balíčkov, hardvéru a pod.

Jedna vec ma mimoriadne zaujala - od chvíle, keď nabootujeme PC z média až po zobrazenie pracovnej plochy nie je potrebný ani jeden fyzický reštart počítača.

Systém

Autodetekcia hardvéru je dosť dobrá. Výborná je najmä podpora TV a zvukových kariet, či vymeniteľných médií. Systém sa štartuje dostatočne rýchlo.

Prostredie

Na výber máme množstvo grafických prostredí. Pri inštalácii si vyberieme jedno predvolené a môžeme pridať i ďalšie. Potom si môžeme pri prihlásení zvoliť, ktoré z nich chceme spustiť.

KDE3 je stabilné a perfektne nastaviteľné prostredie s bohatými možnosťami.

KDE4 je hardvérovo náročnejšie. Ponúka moderný vzhľad, efekty, nové technické vymoženosti. Napríklad, pracovná plocha a lišta sa skladá z tzv. Plasmoidov - tvarovateľných grafických útvarov. Môžu to byť obyčajné ikony, ale i hodiny, či dokonca menu s aplikáciami.

GNOME je jednoduché a intuitívne. Myslím, že v prípade openSUSE je trochu nevhodne nastavené, ale asi sa to v nasledujúcich verziách zlepší.

Môžeme si tiež zvoliť minimalistické prostredie - také, ktoré dbá najmä na nízku hardvérovú náročnosť a je vhodné hlavne pre skúsenejších používateľov, ktorí si nastavia všetko od základu podľa vlastných predstáv. Patrí tu IceWM, Metacity, TWM a Xfce.

Aplikácie

OpenSUSE je jednou z tých distribúcií, ktoré na inštalačnom médiu poskytujú veľké množstvo aplikácií z rôznych oblastí. Nájdeme tu programy na prácu s grafikou - bitmapovou i vektorovou, multimédiami (prehrávače hudby a videa; napaľovanie, ripovanie a prehrávanie CD; sledovanie TV), Internetom (Web, e-mail, IP telefónia, RSS), kancelárske aplikácie (adresáre, diagramy, prehliadače dokumentov), hry, vývojárske a systémové nástroje, iné pomôcky - archivácia, bezpečnosť, synchronizácia, tlač, šifrovanie,...

Nový softvér možno pridať v podobe RPM balíčkov.

Všimol som si, že kancelársky balík OpenOffice.org sa v openSUSE štartuje veľmi rýchlo - a nepotrebuje ani QuickStarter. V poriadku je aj slovenská lokalizácia (až na Pomocníka).

Systém obsahuje napr. indexované vyhľadávanie Kerry Beagle a 3D grafické efekty Compiz (nutná je podpora grafickej karty). S virtualizáciou nám pomôže softvér Xen a o bezpečnosť sa postará Novell AppArmor.

Screenshoty

Pre zväčšenie kliknite na obrázok. Po podržaní kurzora nad obrázkom uvidíte jeho popis.

Inštalácia openSUSE KDE3 KDE4 GNOME
Ovládacie centrum OpenOffice.org

Download

Inštalačné DVD, CD s doplnkovými jazykmi a LiveCD a si môžete stiahnuť na stránke:

Zhrnutie

  • moderná, užívateľsky prívetivá distribúcia Linuxu
  • viacero grafických prostredí
  • množstvo programov na inštalačnom médiu
  • RPM balíčky
Hodnotenie
1 2 3 4 5 (ako v škole)
Priemerná známka: 2
Diskusia k tejto stránke Ok, ked stiahnem a vyskusam nove openSUSE, dam tam...
Prejsť do diskusie»
2005-2012, Matúš Sulír, matus.sulir (zav) gmail bodka com. Gen.: 0,0336 s. Valid XHTML, CSS.