Stránky neboli dlhú dobu aktualizované. Môžu obsahovať nepresné alebo neaktuálne informácie.
Hľadanie
Rozšírené vyhľadávanie
TOP 7 - stránky
Napaľovacie programy - 108 249x
Free Pascal - Úvod - 65 937x
Lazarus - Kreslenie - 47 490x
Free Pascal - Začiatky - 44 781x
Free Pascal - Podmienky - 37 155x
Free Pascal - Cykly - 36 391x
Internetové prehliadače - 36 241x
Nové v diskusii
Free Pascal - Cykly - štvrtok 31.3.
Lazarus - Začíname - piatok 25.3.
Anketa - streda 2.3.
Navigácia: Operačné systémy

Operačné systémy

Vo svete panuje názor, že operačný systém (OS) je synonymom k slovu Windows (používa sa na viac ako 90% domácich PC). Nechcem, aby sa táto myšlienka rozširovala ďalej. Neznamená to, že máme všetci prestať používať Windows a začať s OpenBSD alebo QNX. Stačí si vyskúšať nejaké ďalšie operačné systémy a možno nám nejaký z nich sadne... Alebo používať naraz viac systémov.

Bootovanie viacerých systémov

Na jednom počítači sa dá štartovať (bootovať) viac operačných systémov. Pýtate sa, ako na to? Sú tri základné možnosti - virtualizácia, Live média a multibooting. Každá z týchto metód má výhody aj nevýhody a preto vám odporúčam prečítať si jednotlivé články skôr, než začnete s testovaním. Ja osobne si neviem predstaviť, ako by som písal články do tejto sekcie bez virtualizácie, preto ju pokladám za najlepšiu voľbu. Ale ak máte starší počítač alebo chcete vyťažiť zo systémov maximum, môžu byť pre vás užitočné aj ostatné spôsoby.

Typy OS

Je veľmi ťažké jednoznačne rozdeliť operačné systémy do skupín. Poznáme sieťové operačné systémy (Linux, Unix, OpenBSD) a systémy orientované na domáceho používateľa (Windows, DOS, ReactOS). To však neznamená, že Linux sa nedá použiť doma a Windows nemôže byť server.

Licencie

Podobne ako programy a hry, aj OS majú svoju licenciu. Linux je zväčša zadarmo a zaraďujeme ho medzi Open Source (otvorený zdrojový kód). Operačné systémy od Microsoftu (MS DOS, Windows) sú výhradne komerčné. Avšak MS-DOS, ktorého posledná samostatná verzia bola vydaná v roku 1994, sa radí medzi tzv. abandonware - starý softvér. DOS sa kedysi predával, ale už sa dávno nepredáva a jeho vývoj bol ukončený - tým, že si ho stiahneme, nespôsobíme výrobcovi finančnú stratu. Niečo podobné môžeme povedať aj o 16-bitových Windows (napr. Win 3.1), ktoré sú len nadstavbami DOSu. Ak sa mýlim, môžete ma opraviť v diskusii pod článkom.

Diskusia k tejto stránke Pardon m,yslel som 3. verziu systemu z rodniny nt
Prejsť do diskusie»
2005-2012, Matúš Sulír, matus.sulir (zav) gmail bodka com. Gen.: 0,0271 s. Valid XHTML, CSS.