PHP je skriptovací jazyk na strane servera, s ktorým môžete vytvárať dynamicky generované webové stránky. Dá sa s ním vytvoriť bežná stránka s výpisom obsahu, anketa, počítadlo, mailový klient, či dokonca internetový obchod.
PHP je skriptovací jazyk pracujúci na strane servera. Čo to znamená? Jednoducho napíšete zdrojový kód v jazyku PHP, vložíte ho vhodným spôsobom medzi HTML kód, server ho spracuje a prehliadaču odošle už len vygenerovaný text.
Aby ste mali predstavu, o čo ide, uvediem príklad. Do zdrojového kódu PHP skriptu napíšete:
<html> <body> <?php echo "Dnes je ".date("j.n.")."\n"; ?> </body> </html>
Server stránku spracuje a keď si zobrazíte zdrojový kód v prehliadači, uvidíte iba toto:
<html> <body> Dnes je 26.10. </body> </html>
Má to viacero výhod. Užívateľ nevidí váš zdrojový kód v PHP-čku. PHP nie je závislé od podpory internetového prehliadača (ako napr. JavaScript). Medzi nevýhody možno zaradiť nutnosť existencie servera.
Pod týmto pojmom sa myslí buď samostatný stroj, pripojený na Internet a obsluhujúci užívateľov, alebo program, ktorý na ňom beží. Práve tento program môžete spustiť aj na vašom domácom počítači - a to kľudne aj bez pripojenia na Internet.
Odporúčam balíček XAMPP. Obsahuje HTTP server Apache, FTP a mail server, PHP, databázu MySQL a ešte zopár užitočných aplikácií. Inštalácia je jednoduchá, nemala by robiť problémy. Nezabudnite XAMPP spustiť a naštartovať služby, ktoré vám ponúka.
Ako alternatívu uvediem EasyPHP.
Náš prvý skript bude mimoriadne jednoduchý a pritom zobrazí množstvo informácií o serveri a PHP v prehľadných tabuľkách. Využijeme na to funkciu phpinfo()
.
PHP skripty nemôžeme ukladať, kde sa nám zapáči. V priečinku C:\Program Files\XAMPP\htdocs (ak ste nemenili inštalačné nastavenia) vytvorte súbor s koncovkou php, napr. skuska.php. Vložte doňho tetno text:
<?php phpinfo(); ?>
Špeciálna značka <?php
znamená opustenie HTML a začiatok PHP kódu, pomocou ?>
sa opäť vrátime do HTML.
Väčšina začiatočníkov teraz dvakrát klikne na vytvorený súbor a zažije sklamanie. Dynamicky generované stránky sa otvárajú iným spôsobom. Spustite internetový prehliadač a zadajte adresu:
http://localhost/skuska.php
Hostiteľ http://localhost
je špeciálny - vždy vás odkáže na vaše lokálne PC. Je tiež možné použiť IP adresu - http://127.0.0.1
.
Ak sa vám zobrazilo niečo takéto, všetko je v poriadku:
Stránky môžeme ponúknuť verejnosti na serveri s podporou PHP, napr. php5.sk, Webzdarma.cz a podobne. Viac v článku o publikovaní.