Stránky neboli dlhú dobu aktualizované. Môžu obsahovať nepresné alebo neaktuálne informácie.
Hľadanie
Rozšírené vyhľadávanie
TOP 7 - stránky
Napaľovacie programy - 108 108x
Free Pascal - Úvod - 65 808x
Lazarus - Kreslenie - 47 370x
Free Pascal - Začiatky - 44 682x
Free Pascal - Podmienky - 37 054x
Free Pascal - Cykly - 36 299x
Internetové prehliadače - 36 154x
Nové v diskusii
Free Pascal - Cykly - štvrtok 31.3.
Lazarus - Začíname - piatok 25.3.
Anketa - streda 2.3.
Navigácia: Operačné systémy > ReactOS

ReactOS

Operačný systém ReactOS je výsledok snahy Open Source vývojárov o vytvorenie systému kompatibilného s Windows NT/2K/XP. Práce na ňom trvajú od roku 1998. Spolupracuje s projektom Wine, ktorý ma za úlohu hlavne spúšťanie windowsových aplikácií na Linuxe. Nie je vhodný na bežné používanie, keďže rozpoznáva len minimum hardvéru a obsahuje obrovské množstvo chýb. Nič nám však nebráni pozrieť sa, ako jeho vývoj napreduje a čo je už hotové.

Hardvér

Hardvérovú náročnosť bude asi zbytočné rozoberať, len spomeniem, že na VirtualPC beží ReactOS veľmi pomaly; najmä grafika sa doslova vykresľuje po pixloch. Pri teste na skutočnom počítači bola rýchlosť grafiky v poriadku.

Čo sa týka podpory hardwaru: USB zariadenia (vrátane myši), zvukové a TV karty sú vám úplne zbytočné. Na akcelerovanú 3D grafiku v tejto fáze vývoja taktiež zabudnite. Teoreticky by malo byť podporovaných aspoň zopár sieťových kariet.

Súbory

Hoci systém má byť kompatibilný s WinNT (používajúci NTFS), ReactOS zatiaľ podporuje iba súborový systém FAT. Dlhé názvy súborov sú, samozrejme, podporované.

Inštalácia

K dispozícii je LiveCD aj inštalačné CD, podobne ako u niektorých distribúcií Linuxu. Systém zaberá na disku menej ako 100 MB miesta.

Inštalácia sa veľmi podobá na tú z Windows XP. Po skopírovaní súborov v textovom móde nasleduje nastavenie niektorých parametrov v grafickom režime a dokončenie inštalácie. Bootloader môžete uložiť na harddisk alebo disketu.

Systém

V súčasnosti je implementovaný kernel a nepatrná časť systémových knižníc. Kompatibilitu s aplikáciami určenými pre Windows hodnotím napoly kladne, napoly záporne. Total Commander, WinRAR a IrfanView fungovali, zatiaľ čo XnView, PSPad a hra RunMan Unlimited nie.

Systém je veľmi nestabilný a dosť často sa objavujú chybové hlášky i tzv. modrá obrazovka smrti.

Prostredie

Užívateľské prostredie je pomerne prívetivé. Nesnaží sa kopírovať Windows vo všetkých smeroch. Je tu vidieť aj prvky Linuxových prostredí - podpora viacerých pracovných plôch a podobnosť niektorých ikoniek.

Nájdeme tu Štart menu, Ovládací panel, Prieskumníka (ReactOS Explorer) a ďalšie veci, na ktoré sme zvyknutí z Win. Nie sú presnými kópiami originálov, vždy sa nájdu viaceré odlišnosti, či už menšie alebo väčšie.

Veľa vecí je nedokončených - sú pre nich vytvorené položky v menu, dialógy a pod., ale nefungujú.

Aplikácie

V systéme je obsiahnuté základné príslušenstvo - Kalkulačka, Príkazový riadok, Poznámkový blok, Editor Registra, WordPad, diskový manažér WineFile a dve hry. Internetový prehliadač potrebuje pre svoju funkčnosť stiahnuť z webu Mozilla ActiveX Control.

Screenshoty

Pre zväčšenie kliknite na obrázok. Po podržaní kurzora nad obrázkom uvidíte jeho popis.

Inštalácia ReactOS v textovom móde ReactOS - Štart menu ReactOS - Ovládací panel

Download

ReactOS si môžete zadarmo stiahnuť:

Zhrnutie

  • Open Source OS
  • snaha od kompatibilitu s Windows NT/2000/XP
  • veľmi nestabilný, stále je vo vývoji
Hodnotenie
1 2 3 4 5 (ako v škole)
Priemerná známka: 1,64
Diskusia k tejto stránke konečne som ho vyskúšal a môžem povedať iba WOW. Č...
Prejsť do diskusie»
2005-2012, Matúš Sulír, matus.sulir (zav) gmail bodka com. Gen.: 0,085 s. Valid XHTML, CSS.