Stránky neboli dlhú dobu aktualizované. Môžu obsahovať nepresné alebo neaktuálne informácie.
Hľadanie
Rozšírené vyhľadávanie
TOP 7 - stránky
Napaľovacie programy - 108 187x
Free Pascal - Úvod - 65 872x
Lazarus - Kreslenie - 47 451x
Free Pascal - Začiatky - 44 737x
Free Pascal - Podmienky - 37 094x
Free Pascal - Cykly - 36 344x
Internetové prehliadače - 36 211x
Nové v diskusii
Free Pascal - Cykly - štvrtok 31.3.
Lazarus - Začíname - piatok 25.3.
Anketa - streda 2.3.
Navigácia: Operačné systémy > Windows 7

Windows 7

Na prvý pohľad vyzerá Windows 7 (Seven, kódové meno Vienna) ako skin na Vistu. Skutočnosť je taká, že sa pár vecí zmenilo k lepšiemu, ale stále to nie je ono.

Windows 7 Beta

Hneď na úvod musím poznamenať, že testovaná verzia nie je ani zďaleka finálna. Preto tu môžem písať o skutočnostiach, ktoré sa neskôr zmenia.

Beta verzia je dosť nestabilná, často zamŕza a obsahuje humorné chyby. Napríklad, pri inštalácii pomocou bootovania z DVD sa po kliknutí na „What to know before installing Windows“ zobrazí text s nadpisom: „Installing Windows Vista“.

Ovládače grafickej karty som musel doinštalovať a zvuková karta nefungovala vôbec.

Hardvér

Hardvérové požiadavky sú takmer rovnaké ako pri Viste. Odporúčané minimum je 1 GB RAM. Systém je možné nainštalovať aj na počítač s 384 MB RAM, no následné používanie by bolo utrpením.

Ak chcete používať rozhranie Aero, musíte mať aspoň 128 MB grafickú kartu s podporou DirectX 9 a používať WDDM ovládače. Ak nie, na mnohé vychytávky (napr. náhľady okien) môžete zabudnúť.

Procesor stačí gigahertzový. Diskového priestoru potrebujeme aspoň 7-8 GB.

Inštalácia

Môžete si zvoliť buď tzv. čistú inštaláciu, alebo upgrade z Windows Vista SP1 so zachovaním nastavení a súborov.

Zadávanie niektorých nastavení bolo presunuté až na fázu po inštalácii (napr. zadanie kódu Product Key), no väčšina vecí je podobná ako pri Viste.

Všimol som si však jednu zvláštnosť. Windows 7 sa odmietol nainštalovať, keď mal k dispozícii len jeden diskový oddiel. Tvrdil, že potrebuje pomocnú partíciu na uloženie dočasných súborov počas inštalácie. Po vytvorení druhého (200 MB) oddielu prebehla inštalácia v poriadku.

Systém

Tak, a teraz si pustíme benchmark a poriadne nový systém otestujeme. Alebo aj nie... Licencia Win7 Beta nám totiž zakazuje zverejniť výsledky akéhokoľvek benchmarku bez písomného súhlasu Microsoftu.

Subjektívne vidím mierne zrýchlenie oproti Viste, ale žiadna sláva sa nekoná.

Čo sa týka súborov, vďaka indexovaniu je ich vyhľadávanie pomerne rýchle. Daňou za to je takmer neustále pracujúci pevný disk.

Prostredie

Windows 7 má čiastočne zmenený vzhľad a obsahuje množstvo drobných vylepšení ohľadom ovládania.

Najväčšiu zmenu zbadáme na Taskbare (spodnej lište). Už sa tam nenachádzajú názvy okien s drobnou ikonkou naľavo, ale veľké ikony bez popisu. To môže niekomu vyhovovať, inému nie. Po podržaní kurzora nad ikonou uvidíme názvy spustených inštancií daného programu. A v prípade, že máte perfektnú grafickú kartu, tak i náhľady okien. Jednotlivé položky na Taskbare možno presúvať myšou.

Kontextové menu ikon obsahuje zoznam nedávno spustených dokumentov v danom programe a jednu zaujímavú položku - „Pin this program to taskbar“. Je to akési pripevnenie programu k spodnej lište. Ikona takejto aplikácie sa po zatvorení programu stáva odkazom.

V Štart menu nájdeme vedľa niektorých programov tzv. Jump List - zoznam naposledy otvorených súborov v danej aplikácii, prípadne i rôznych akcií.

Gadgety (viac či menej užitočné miniaplikácie, ako napr. predpoveď počasia) už nemusia byť umiestnené na postrannej lište, ale môžete nimi voľne pohybovať po celej ploche.

Ak vás už nebaví kvôli maximalizácii okna klikať na známy symbol v záhlaví okna, je tu nová možnosť. Stačí okno presunúť k hornému okraju obrazovky a ono sa maximalizuje. Ak ním potom pohnete, jeho veľkosť sa obnoví. Posunutie k ľavému alebo pravému okraju monitora spôsobí, že okno sa pripne k danej strane obrazovky.

Prieskumník (v spolupráci so súborovým systémom) má novú funkciu - Libraries (knižnice). Sú to virtuálne priečinky zobrazujúce obsah viacerých adresárov. Napríklad v knižnici „Hudba“ môžu byť zahrnutý obsah priečinkov C:\Hudba a D:\Zvuky. Otváraním, vyhľadávaním a úpravou súborov nachádzajúcich sa v knižnici pritom pracujete so skutočnými súbormi. Obsah knižníc sa dá zoradiť podľa priečinku, mesiaca, dňa, hodnotenia (1-5 hviezdičiek) a tagu.

Hoci Pomocník tvrdí, že do knižníc možno pridať aj vymeniteľné média (napr. USB kľúče), pokusom som sa presvedčil o opaku.

Aplikácie

Jednou z noviniek je možnosť prehľadného zobrazenia zariadení pripojených k počítaču - Devices and Printers.

Tzv. Action Center je miesto, kde sa prehľadne zobrazujú udalosti, ktorým je treba venovať pozornosť - napr. skutočnosť, že nemáte nainštalovaný antivírus.

Aplikácie ako Skicár a WordPad už používajú Ribbon - náhradu klasického hlavného menu za ikony umiestnené na paneloch (ako napr. v Office 2007).

Windows 7 obsahuje Internet Explorer 8. Ten je zameraný na zlepšenie užívateľského rozhrania, teda kto by čakal Acid3 na 100%, má smolu. Nájdeme v ňom vylepšený riadok s adresou i vyhľadávanie v štýle Firefoxu (bez otvorenia pomocného okna). InPrivate je režim, v ktorom prehliadač neukladá históriu, cookies a dočasné súbory (cache), blokuje niektoré stránky a vytvára tak pocit surfovania so súkromím.

Accelerators sú v IE8 akcie, ktoré možno zjednodušene vykonať so stránkou, ktorú práve prehliadame - napr. preloženie do iného jazyka, poslanie mailom, definovanie v online encyklopédii. Caret Browsing zobrazí na stránke kurzor, takže je možné označovať text na stránke pomocou klávesnice. Vývojárom sa zíde zobrazenie zdrojového kódu vo vlastnom zobrazovači so zvýraznením syntaxe a nástroj Developer Tools.

V systéme je obsiahnuté približne rovnaké množstvo (ne)užitočných programov ako vo Viste. Všimol som si však, že na rozdiel od nej, Windows 7 neobsahuje e-mailového klienta.

Screenshoty

Pre zväčšenie kliknite na obrázok. Po podržaní kurzora nad obrázkom uvidíte jeho popis.

Inštalácia Windows 7 Spustenie Pracovná plocha a Gadgety Štart menu
Knižnice (Libraries) Zariadenia a tlačiarne Skicár s ribbonom Internet Explorer 8

Download

Microsoft určil pre betaverziu limit sťahovania, ktorý bol už prekročený. Možno však niekedy bude dostupná RC verzia.

Zhrnutie

  • množstvo malých vylepšení
  • hardvérová náročnosť zhruba ako pri Viste
  • veľká zmena Taskbaru
Hodnotenie
1 2 3 4 5 (ako v škole)
Priemerná známka: 2,17
Diskusia k tejto stránke
Prejsť do diskusie»
2005-2012, Matúš Sulír, matus.sulir (zav) gmail bodka com. Gen.: 0,0278 s. Valid XHTML, CSS.