Stránky neboli dlhú dobu aktualizované. Môžu obsahovať nepresné alebo neaktuálne informácie.
Hľadanie
Rozšírené vyhľadávanie
TOP 7 - stránky
Napaľovacie programy - 108 248x
Free Pascal - Úvod - 65 937x
Lazarus - Kreslenie - 47 490x
Free Pascal - Začiatky - 44 781x
Free Pascal - Podmienky - 37 155x
Free Pascal - Cykly - 36 391x
Internetové prehliadače - 36 241x
Nové v diskusii
Free Pascal - Cykly - štvrtok 31.3.
Lazarus - Začíname - piatok 25.3.
Anketa - streda 2.3.
Navigácia: Operačné systémy > Windows Vista

Windows Vista

Dlho očakávaný systém prichádza. Po vydaní Windows XP v roku 2001 prišiel až o päť rokov neskôr rad na Vistu, kódovo nazývanú Longhorn. Microsoft vydanie tejto verzie neustále odkladal. Napokon bola na stiahnutie uvoľnená verzia RC1, ktorú som mal možnosť vyskúšať aj ja.

Hardvér

Zásadná vec je veľkosť operačnej pamäte. Ak vám XPéčko hladko bežalo pri 256 MB RAM, vedzte, že Vistu tu jednoducho nespustíte. Absolútne minimum pre inštaláciu je 384 MB (takmer nepoužiteľné), oficiálne 512 MB. Optimálna veľkosť RAM sa však vyšplhala až na 1 GB!

Ani s grafikou to nie je najlepšie - optimum je 128 MB a plná hardvérová podpora DirectX 9. Ináč sa vám môže stať, že niektoré nepodstatné programy (napr. Windows DVD Maker) jednoducho nespustíte.

Čo sa týka procesora, 1 GHz vám bude stačiť. Na harddisku odporúčam mať aspoň 10 GB miesta.

Súbory

Súborový systém sa nezmenil, zostal ako v XP - teda NTFS. Špekulácie o novom filesystéme WinFS sa tým pádom nenaplnili.

Jedna vec je však ohromná - inštalačné DVD obsahuje asi 2,5 GB dát a po nainštalovaní zaberá Vista na harddisku zhruba 8 až 9 GB. Sám som sa divil, čo môže zaberať toľko miesta a zistil som, že sú to takmer samé zbytočnosti (subjektívny názor).

Inštalácia

Vista sa predáva vo veľkom množstve variantov za rôzne ceny - napr. verzie Ultimate či Enterprise sú určené náročným používateľom a firmám, čomu zodpovedá ich obsah.

Dopredu si pripravte váš kód Product Key. Máte možnosť inštalácie priamo z prostredia Windows XP alebo bežne, po nabootovaní. Inštalácia je maximálne jednoduchá, zvládne ju aj začiatočník. Navyše je čiastočne bezobslužná, takže po zadaní niekoľkých informácií môžeme od počítača odísť a vrátime sa až na konci.

Po ukončení samotnej inštalácie systém zistí výkon vášho počítača, pričom zobrazuje nejaké klamstvá - napr. Browse with control and confidence Potom začne pripravovať plochu a vytvárať nastavenia programov.

Systém

Kernel má pôvod vo Win NT/2K/XP, bootloader je nový. Vista RC1 sa vo všeobecnosti spúšťa dlhšie ako XP a v rýchlosti spúšťania programov nevidím veľký rozdiel. Možno, že finálna verzia bude svižnejšia...

Bezpečnosť mala byť hlavnou otázkou nového OS. Môj názor je jednoznačný: „Windows Vista - bezpečnosť na úkor použiteľnosti.“ Keď sa vás systém spýta, či ste si naozaj istý, že chcete spustiť Regedit alebo otvoriť program, ktorý je na CD, je to na uváženie.

Prostredie

Tlačidlo Štart už neobsahuje žiaden nápis - je to len logo (pri modernom vzhľade). Štart menu dostalo nové vylepšenie (alebo skôr zhoršenie). Položka Všetky programy sa otvára doľava, kde nahradzuje zoznam najpoužívanejších aplikácií. Po kliknutí na Späť sa v ľavej časti Štart menu tento zoznam opäť objaví. Pod týmto všetkým sa nachádza políčko na vyhľadávanie.

V pravej časti menu Štart sú položky odkazujúce na Dokumenty, Hudbu, Hry, Ovládací panel... Všimnite si: už to nie sú napr. Moje dokumenty, ale Dokumenty. Pod týmito nápismi nájdeme mizerné tlačidlá na vypnutie a uzamknutie počítača. Prečo mizerné? Po kliknutí na tlačidlo zo symbolom vypínania sa počítač uvedie do úsporného režimu... Možno je to len bug a vo finálnej verzii to bude OK.

Pracovná plocha zostala rovnaká, bez jedinej badateľnej zmeny. Ak nerátam lesklejšie ikony.

Novinkou je Windows Sidebar - akýsi panel, väčšinou umiestnený v pravej časti plochy. Môžete naňho pridávať tzv. Gadgety - špeciálne malé aplikácie slúžiace na jeden účel, napr. hodiny, RSS čítačka, primitívne hry.

Ovládací panel prešiel malou úpravou - nájdeme tu hlavné kategórie. Kliknutím na ne sa dostaneme k podkategóriám a až potom sa otvorí konkrétne dialógové okno. K niektorým nastaveniam sa môžeme dostať až tromi spôsobmi, čo vytvára pocit zmätku.

Prieskumník sa trochu inak ovláda - používa rozbaľovacie ponuky. Taktiež obsahuje políčko na rýchle hľadanie v dokumentoch, vrátane ich obsahu.

Vzhľad

Vista prichádza s úplne novým vzhľadom. Pekný je, to musím uznať. Ale táto krása odoberá systémové prostriedky, napr. voľnú RAM či využitie procesora. Ak máte „slabší“ počítač, môžete zmeniť vzhľad na úplne strohý, no veľa tým nezískate.

Na prvý pohľad je všetko vo Viste akési lesklé. Nenájdeme tu ostré hrany, len plynulé farebné prechody. Prvky sú oblé, dokonca aj Štart menu sa zaguľatilo. Tlačidlá v pravej hornej časti okien sa predĺžili v horizontálnom smere a niektoré okná nemajú hore titulky, čo je dosť na škodu.

Kurzor načítavania je úplne iný ako v predošlých verziách. Presýpacie hodiny sú nahradené farebným kolieskom.

Ale čo budem hovoriť, veď dole máte screenshoty...

Aplikácie

Najzásadnejšia vec na Viste je, že priamo jej súčasťou sú desiatky programov od Microsoftu. Poviete si: Čo je na tom zlé? Jednoducho, tieto aplikácie dosahujú mimoriadne nízku úroveň, hlavne čo sa týka možností. Programy od tretích strán sú omnoho lepšie a tak asi každý bude mať v systéme dva prehliadače obrázkov, dva firewally, dva napaľovacie programy...

Internet Explorer verzie 7 bol očakávaný podobne ako samotný nový Windows. Ako posledný z bežných prehliadačov konečne začína podporovať prehliadanie v paneloch. Klasické menu nahradili grafické tlačidlá s rozbaľujúcimi sa ponukami. K vyhľadávaniu na Live Search (ďalší výmysel Microsoftu) máte prístup cez samostatné políčko. Čo sa týka zobrazovania stránok, IE 7 na tom nie je až tak dobre. Konkurencia ho jednoznačne prekonala.

Na organizáciu je tu Windows Calendar a Windows Contacts. Nájdeme tu poštového klienta Windows Mail - náhradu Outlook Expressu.

Windows Defender je niečo ako nevydarený firewall + antispyware, ktorý vás neustále otravuje. Vzhľadom na bezpečnostné diery v Microsoftovských aplikáciách, tento program vás asi veľmi neochráni.

K početnému stádu multimediálnych aplikácií patrí Windows Media Player 11 (celkom pekne vyzerá), Windows Media Center, Windows DVD Maker (mne sa ani nespustil), Windows Movie Maker a Photo Gallery. Takže ak len pozeráte fotky a video a počúvate hudbu, Vista je systém pre vás.

Prekvapivou aplikáciou je Windows Snipping Tool - zachytávač obrazovky. Obraz potom uloží ako obrázok. Tento program je ukážkou, aké extrémne jednoúčelové programy môžu byť súčasťou OS. Okrem toho nájdeme vo Viste bežné príslušenstvo a pod.

To najlepšie na koniec. Windows Vista Speech Recognition je aplikácia slúžiaca na rozpoznávanie ľudského hlasu. Vy niečo poviete do mikrofónu a systém to napíše, prípadne vykoná (napr. minimalizácia okna). Je to neskutočná zábava, keďže nie vždy sa podarí napísať presne to, čo hovoríte. Ak mám niečo na Viste vyzdvihnúť, je to tento úžasný program.

Screenshoty

Pre zväčšenie kliknite na obrázok. Po podržaní kurzora nad obrázkom uvidíte jeho popis.

Inštalácia Windows Vista Windows Vista - uvítacia obrazovka Pracovná plocha so Sidebarom Štart menu
Ovládací panel + klasický vzhľad Windows Live - online služby Windows Media Center

Download

Vista RC1 bola kedysi voľne stiahnuteľná zo stránok Microsoftu. Je to verzia určená pre každého na vyskúšanie, a to legálne. Funkčná bola do 31.5.2007.

Zhrnutie

  • dlho očakávaný OS Microsoftu
  • vysoké hardvérové nároky
  • bezpečnosť na úkor použiteľnosti
  • úplne nový vzhľad
  • množstvo programov je súčasťou systému
Hodnotenie
1 2 3 4 5 (ako v škole)
Priemerná známka: 2,92
Diskusia k tejto stránke
Prejsť do diskusie»
2005-2012, Matúš Sulír, matus.sulir (zav) gmail bodka com. Gen.: 0,0208 s. Valid XHTML, CSS.