Stránky neboli dlhú dobu aktualizované. Môžu obsahovať nepresné alebo neaktuálne informácie.
Hľadanie
Rozšírené vyhľadávanie
TOP 7 - stránky
Napaľovacie programy - 108 396x
Free Pascal - Úvod - 66 012x
Lazarus - Kreslenie - 47 552x
Free Pascal - Začiatky - 44 858x
Free Pascal - Podmienky - 37 208x
Free Pascal - Cykly - 36 449x
Internetové prehliadače - 36 325x
Nové v diskusii
Free Pascal - Cykly - štvrtok 31.3.
Lazarus - Začíname - piatok 25.3.
Anketa - streda 2.3.
Navigácia: Operačné systémy > Windows XP

Windows XP

V súčasnosti je Windows XP najpoužívanejším operačným systémom a používa ho viac ako 80% domácich užívateľov. Tento OS bol vydaný Microsoftom v roku 2001. Existujú dve verzie - Home a Professional (zopár nepodstatných vecí navyše). Iste ho všetci poznáte, ale možno sa o ňom dozviete niečo nové.

Hardvér

Minimálne hardvérové požiadavky sa ohľadom procesora pohybujú okolo 700 MHz. Čo sa týka RAMky, Windows XP spustíte aj na počítači s 32 MB RAM (skúsil som to), ale bude nepoužiteľne pomalý. Oficiálne minimum je 128 a optimum 256 MB. Na grafickú kartu nemá ixpéčko nijaké zvláštne požiadavky.

Perifériu, ktorá by nefungovala na WinXP, zoženiete len ťažko. Každý výrobca vydáva ovládače pre Windows. Ak by to neurobil, stratil by takmer všetkých zákazníkov.

Súbory

Prirodzený súborový systém je NTFS, ale môžete inštalovať aj na FAT32 (neodporúča sa). NTFS má celkom dobrý výkon a je určený pre veľké množstvo uchovávaných súborov. Taktiež dokáže uchovávať bezpečnostné atribúty u súborov a určovať im poznámky, kľúčové slová a pod.

Inštalácia

Inštalačné médium je jedno CD. Dáta na ňom zaberajú niečo nad 500 MB. Windows XP môžete nainštalovať buď priamo z vášho súčasného Windowsu alebo klasicky - po bootovaní z CD.

Klasická inštalácia prebieha najprv v textovom móde, kde vyberáte jednotlivé ponuky na modrej obrazovke. Po reštarte sa inštalácia spustí v grafickom režime a začne sa každých pár minút niečo pýtať, takže nie je rozumné odísť na dlhú dobu preč a myslieť si, že Windows je už dávno nainštalovaný.

Systém

Jadro (kernel) systému je založené na Windows NT (podobne ako vo Win 2000). Je teda oveľa stabilnejšie ako u systémov s DOSovým jadrom (Win 95, 98, ME). V praxi to znamená, že napr. nie je povolený priamy prístup k disku a portom - spôsoby používané staršími aplikáciami, vrátane vírusov. Taktiež nemôžete hneď z harddisku nabootovať do systému MS-DOS ako napríklad v legendárnej 98-ičke.

Systém je chránený proti nelegálnemu použitiu tzv. aktiváciou. Ak si do tridsiatich dní systém neaktivujete na internete alebo telefonicky, nebudete sa môcť prihlásiť. Nemám nič proti tomu, keďže mám legálny Windows, ale otravuje ma po každej reinštalácii telefonovaať a zadávať čísla.

SP2 (Service Pack 2) je opravný balíček, ktorý má priniesť najmä lepšie zabezpečenie systému. Okrem toho však priniesol aj spomalenie a menšiu použiteľnosť. Napríklad pri niektorých autorunoch z CD sa vás IE opýta, či naozaj chcete povoliť nebezpečný obsah. Trochu sa to podobá na Vistu, ale je to ešte v únosnej miere. Odporúčam mať tento SP nainštalovaný.

Posledný opravný balíček pre tento systém je SP3.

Prostredie

Na prvý pohľad vás upúta celkom iný vzhľad ako v starších Windowsoch. Je modernejší, ale odoberá trochu viac systémových prostriedkov. Ak máte starší počítač, kľudne si zapnete klasický vzhľad.

Výrazné zmeny sú tiež v ovládaní. Štart menu je vylepšené - hneď po otvorení zobrazuje naposledy použité programy, prípadne iné aplikácie podľa vášho výberu. Zoznam vašich programov nájdete intuitívne pod položkou Všetky programy. V pravej časti nájdete odkazy typu Moje dokumenty, Tento počítač, Moje obrázky, Ovládací panel a podobne. Dole sú tlačidlá na vypnutie a odhlásenie. V prípade, že sa vám tento štýl nepáči, je tu opäť možnosť plného prispôsobenia a zapnutia klasického Štart menu.

Medzi drobné vylepšenia patrí zvýrazňovanie nových nainštalovaných programov a skrývanie neaktívnych tray ikon. Ovládací panel zas triedi jednotlivé prvky do skupín (dá sa to vypnúť).

Ovládanie je maximálne jednoduché a intuitívne. Občas sa môže hodiť Centrum pomoci a technickej podpory.

Aplikácie

Veľa toho nepribudlo, ale to je dobré. Systém obsahuje len najzákladnejšie programy.

Veľmi užitočná vec je Obnovovanie systému (Štart / Príslušenstvo / Systémové nástroje). Ak dokážete spustiť Windows, ale ten nesprávne funguje, môžete počítač uviesť do stavu, v akom bol pri vytvorení tzv. bodu obnovenia.

Sprievodca novým pripojením vás jednoducho pripojí na Internet alebo lokálnu sieť dostupným spôsobom.

Súčasťou systému je Windows Media Player 9. Nie je to práve najlepší prehrávač, ale dokáže napr. ripovať AudioCD.

Pod položkou Zjednodušenie ovládania nájdeme nástroje ako Zväčšovacie sklo alebo Moderátor. Ten číta text na obrazovke, avšak s anglickou výslovnosťou, takže zo slovenského textu nebudete počuť ani slovo.

Je tu ešte zopár ďalších programov, ale tie asi nemá význam spomínať.

Screenshoty

Pre zväčšenie kliknite na obrázok. Po podržaní kurzora nad obrázkom uvidíte jeho popis.

Windows XP Ovládací panel Windows XP - Moje dokumenty Windows Media Player 9

Download

Samozrejme, že tu nedám na stiahnutie XP. Môžete si ho kúpiť, lacnejšie vás vyjde Home. OEM verzia stojí asi dvakrát menej ako bežná.

Na týchto stránkach si však môžete stiahnuť programy a hry pre Windows.

Zhrnutie

  • najpoužívanejší OS na domácich počítačoch (október 2008)
  • výborná podpora hardvéru
  • stabilnejší ako predchádzajúce verzie
  • kvôli jeho používanosti je častým terčom útokov (odporúčam firewall, ale nie ten od Microsoftu)
Hodnotenie
1 2 3 4 5 (ako v škole)
Priemerná známka: 2,16
Diskusia k tejto stránke ano najprv si treba zakupit aktualnejsiu verziu za...
Prejsť do diskusie»
2005-2012, Matúš Sulír, matus.sulir (zav) gmail bodka com. Gen.: 0,0446 s. Valid XHTML, CSS.