Stránky neboli dlhú dobu aktualizované. Môžu obsahovať nepresné alebo neaktuálne informácie.
Hľadanie
Rozšírené vyhľadávanie
TOP 7 - stránky
Napaľovacie programy - 108 657x
Free Pascal - Úvod - 66 165x
Lazarus - Kreslenie - 47 679x
Free Pascal - Začiatky - 44 985x
Free Pascal - Podmienky - 37 301x
Free Pascal - Cykly - 36 543x
Internetové prehliadače - 36 476x
Nové v diskusii
Free Pascal - Cykly - štvrtok 31.3.
Lazarus - Začíname - piatok 25.3.
Anketa - streda 2.3.
Navigácia: Operačné systémy > Microsoft Virtual PC

Microsoft Virtual PC

MS VirtualPC je výborný virtualizačný program, ktorý vám umožní spúšťať pravdepodobne všetky operačné systémy určené pre procesory radu x86 (všetky dnešné 32-bitové procesory). Prakticky sú to DOS, OS/2, Windows, Unix, jemu podobné OS (Linux, BSD,...) a veľa ďalších, menej známych operačných systémov. VirtualPC pôvodne nebol vyvíjaný Microsoftom, ten ho len odkúpil.

Prehľad

Tento program je vďaka jednoduchému ovládaniu určený aj pre menej skúsených používateľov a kvôli bohatým možnostiam (najmä na výmenu dát) sa hodí aj pre pokročilých. Virtuálne počítače je možné spúšťať z lokálneho počítača (nie cez sieť).

Download

Produkt je určený pre hostiteľské systémy Windows 2000, XP alebo XP Tablet PC Edition. Pre edície Professional je navyše poskytovaná aj technická podpora.

MS VirtualPC sa dá stiahnuť na stránkach Microsoftu. Aplikácia sa pôvodne predávala, ale verzia 2004 SP1 sa na radosť mnohých užívateľov stala freewarom.

Typy súborov

Na začiatok je potrebné oboznámiť sa so základnými pojmami. Súbor VMC obsahuje informácie o virtuálnom PC, ako napríklad jeho názov a pridelený hardvér. VHD súbory uchovávajú celý obsah pevného disku - sú to virtuálne harddisky. VSV sú uložené stavy - obsah RAM uložený na disku (o tom neskôr).

Vytvorenie virtuálneho PC

V hlavnom okne kliknite na tlačidlo New... (pokiaľ sa dialóg nezobrazí automaticky). Spustí sa Sprievodca pridaním virtuálneho PC. Po kliknutí na Next máme tri možnosti:

  • vytvorenie nového počítača spolu so zadaním základných volieb
  • utvorenie súboru .vmc s prednastavenými možnosťami
  • pridanie už existujúceho súboru

Ak vám stačí nastaviť len základné parametre, ponechajte prvú možnosť. Po kliku na Next zvoľte názov počítača, typ systému a veľkosť pridelenej RAM. Potom zvoľte A new virtual hard disk. Zadajte jeho názov alebo určte celé umiestnenie. Stlačením tlačidla Finish máte PC hotové.

Pokiaľ ste si na začiatku vybrali druhú voľbu, stačí zadať meno počítača a zvyšok nastavíte neskôr.

Nastavenie

K nastaveniam jednotlivých virtuálnych PC sa dostanete kliknutím na tlačidlo Settings. Nastaviť sa dajú nasledujúce položky:

  • File Name - meno, napr. Windows XP Home alebo OS/2 Warp 4.
  • Memory - veľkosť operačnej pamäte (RAM), ktorá bude dostupná pre virtuálny systém. Čím viac pamäte pridelíte danému systému, tým rýchlejšie budú jeho reakcie. Pridelená veľkosť však nesmie byť väčšia ako voľná fyzická RAM!
  • Hard Disk 1, 2, 3 - už z názvu vyplýva, že jednému počítaču sa dajú prideliť až tri virtuálne pevné disky. Viac sa dozviete pod samostatným nadpisom.
  • Undo Disks - špeciálne disky, ktoré zaznamenávajú zmeny na harddiskoch a pri vypnutí virtuálneho stroja môžete tieto zmeny uložiť alebo zamietnuť.
  • CD/DVD Drive - nastavuje, či bude mechanika pripojená na sekundárny IDE radič.
  • Floppy Disk - povoľuje automatické detekciu, či máte v mechanike disketu.
  • COM1, COM2 - sériový port nemusí byť emulovaný vôbec, môže byť napojený na skutočný alebo sa údaje budú čítať a zapisovať do pomenovanej trubice či textového súboru.
  • LPT1 - paralelný port sa buď neemuluje alebo je prepojený so skutočným
  • Networking - VirtualPC podporuje až štyri sieťové adaptéry. Tie môžu byť odpojené alebo lokálne. Prvý z nich môže zdieľať internetové pripojenie s fyzickým PC.
  • Sound - emulovaná je zvukovka Creative Labs Sound Blaster 16 ISA Plug and Play alebo žiadna.
  • Mouse - integrácia kurzora myši.
  • Shared Folders - zdieľané priečinky - je potrebné nainštalovať Virtual Machine Additions (dole sa o tom píše samostatne).
  • Display - nastavenia zobrazenia (v okne, na celú obrazovku, atď.).
  • Close - čo sa stane, ak zavrieme okno virtuálneho počítača.

Virtuálne disky

Sprievodca virtuálnym diskom sa spustí pomocou menu File / Virtual Disk Wizard. Tu môžeme vytvoriť alebo upraviť virtuálny harddisk alebo disketu.

Pevný disk môže byť:

  • Dynamicky sa zväčšujúci - disk bude na začiatku veľmi malý, ale pri zapisovaní údajov bude veľkosť narastať. Zmenšenie je síce možné, no málokedy funkčné (je potrebná úplná defragmentácia virtuálneho disku). Táto možnosť šetrí miesto, ale na rýchlosti vám nepridá.
  • Pevná veľkosť - na začiatku sa vytvorí súbor, ktorého veľkosť nie je možné meniť. Výsledkom je vyššia rýchlosť a viac zaplneného miesta na fyzickom disku.
  • Rozdielový - uchováva len zmeny, ktoré by sa inak zapísali na rodičovský disk
  • Prepojený so skutočným - jedna s možností, ako používať vaše skutočné súbory napr. na virtuálnom Linuxe. Pre Win, DOS a OS/2 použite radšej sofistikovanejšie spôsoby. Táto voľba môže byť v krajných prípadoch mierne nebezpečná.
Po zadaní veľkosti a kliknutí na Finish bude disk vytvorený.

Spustenie

Vyberieme si konkrétny PC a stlačíme Start. Začne sa spúšťať nový počítač s vlastným BIOSom. Po chvíli sa zobrazí hláška, ktorá značí nesprávnosť bootovacieho zariadenia. To je logické - veď sme ešte nenainštalovali operačný systém.

Ak máme inštalačné CD/DVD zvoleného emulovaného systému, vložme ho do mechaniky a reštartujme virtuálny počítač (pravý Alt+R). Podobne je to s disketou.

Pokiaľ máme len obraz média (CD, DVD, disketa), použijeme menu CD / Capture ISO Image, resp. Floppy / Capture Floppy Disk Image. Obraz sa bude správať podobne ako fyzický disk a postupujeme podobne ako v predchádzajúcom prípade.

Teraz budeme sledovať inštrukcie systému (ako pri bežnej inštalácii) a nainštalujeme, prípadne hneď z média spustíme náš nový OS.

Kliknutím do okna sa myš stane kurzorom virtuálneho systému. Stlačením pravého Alt sa kurzor opäť bude správať, ako zvyčajne.

Pri spúšťaní z harddisku nezabudnite vybrať virtuálne CD / disketu (Release CD/ Disk).

Zložitejšie systémy, ako napr. Windows, vypneme ako zvyčajne - cez Štart menu priamo vo virtuálnom PC.

Pri zatvorení virtuálneho počítača pomocou krížika sa nás VirtualPC opýta, či chceme PC úplne vypnúť (Turn off) alebo uložiť obsah RAMky na disk ako VSV súbor (Save state). Pri nasledujúcom spustení tak môžeme pokračovať v práci tam, kde sme skončili.

Virtual Machine Additions

Je to spôsob, ako zrýchliť spoluprácu s virtuálnym operačným systémom a pridať mu nové možnosti. VM Additions existujú pre Windows, DOS a OS/2.

Jednoducho spustite OS a v hlavnom menu zvoľte Action / Install or Update Virtual Machine Additions. Ak sa inštalačný program nespustí sám, spusťte ho akoby z CD.

V prípade DOSu môžete na inštaláciu použiť virtuálnu disketu - súbor „DOS Virtual Machine Additions.vfd“. V najnovšej verzii sa už nenachádza, ale je možné ho extrahovať z MS Virutal PC 2004.

Teraz môžete napr. zdieľať priečinky medzi hostiteľským a virtuálnym PC.

Hodnotenie
1 2 3 4 5 (ako v škole)
Priemerná známka: 1,9
Diskusia k tejto stránke
Prejsť do diskusie»
2005-2012, Matúš Sulír, matus.sulir (zav) gmail bodka com. Gen.: 0,0271 s. Valid XHTML, CSS.