OpenSUSE je distribúcia Linuxu, určená najmä na inštaláciu na pevný disk. Vzniká vďaka podpore spoločnosti Novell. Ponúka množstvo grafických prostredí a rôznorodých programov. Testoval som verziu 11.0.
Hardvérové požiadavky závisia od zvoleného prostredia. Ak si chcete systém naplno vychutnať, mali by ste mať aspoň 512 MB RAM a grafickú kartu s podporou OpenGL, ale pri výbere minimalistického manažéra okien stačí oveľa menej.
Pri predvolených nastaveniach potrebujeme minimálne 4-5 GB priestoru na disku.
Základom je inštalačné DVD. Ak potrebujeme slovenčinu, napálime si aj CD s doplnkovými jazykmi. Musím však poznamenať, že český preklad je rozsiahlejší.
Inštalácia je plne grafická, takže by nemala robiť problém ani menej skúsenému užívateľovi. Na výber máme predvolené i vlastné nastavenia balíčkov, hardvéru a pod.
Jedna vec ma mimoriadne zaujala - od chvíle, keď nabootujeme PC z média až po zobrazenie pracovnej plochy nie je potrebný ani jeden fyzický reštart počítača.
Autodetekcia hardvéru je dosť dobrá. Výborná je najmä podpora TV a zvukových kariet, či vymeniteľných médií. Systém sa štartuje dostatočne rýchlo.
Na výber máme množstvo grafických prostredí. Pri inštalácii si vyberieme jedno predvolené a môžeme pridať i ďalšie. Potom si môžeme pri prihlásení zvoliť, ktoré z nich chceme spustiť.
KDE3 je stabilné a perfektne nastaviteľné prostredie s bohatými možnosťami.
KDE4 je hardvérovo náročnejšie. Ponúka moderný vzhľad, efekty, nové technické vymoženosti. Napríklad, pracovná plocha a lišta sa skladá z tzv. Plasmoidov - tvarovateľných grafických útvarov. Môžu to byť obyčajné ikony, ale i hodiny, či dokonca menu s aplikáciami.
GNOME je jednoduché a intuitívne. Myslím, že v prípade openSUSE je trochu nevhodne nastavené, ale asi sa to v nasledujúcich verziách zlepší.
Môžeme si tiež zvoliť minimalistické prostredie - také, ktoré dbá najmä na nízku hardvérovú náročnosť a je vhodné hlavne pre skúsenejších používateľov, ktorí si nastavia všetko od základu podľa vlastných predstáv. Patrí tu IceWM, Metacity, TWM a Xfce.
OpenSUSE je jednou z tých distribúcií, ktoré na inštalačnom médiu poskytujú veľké množstvo aplikácií z rôznych oblastí. Nájdeme tu programy na prácu s grafikou - bitmapovou i vektorovou, multimédiami (prehrávače hudby a videa; napaľovanie, ripovanie a prehrávanie CD; sledovanie TV), Internetom (Web, e-mail, IP telefónia, RSS), kancelárske aplikácie (adresáre, diagramy, prehliadače dokumentov), hry, vývojárske a systémové nástroje, iné pomôcky - archivácia, bezpečnosť, synchronizácia, tlač, šifrovanie,...
Nový softvér možno pridať v podobe RPM balíčkov.
Všimol som si, že kancelársky balík OpenOffice.org sa v openSUSE štartuje veľmi rýchlo - a nepotrebuje ani QuickStarter. V poriadku je aj slovenská lokalizácia (až na Pomocníka).
Systém obsahuje napr. indexované vyhľadávanie Kerry Beagle a 3D grafické efekty Compiz (nutná je podpora grafickej karty). S virtualizáciou nám pomôže softvér Xen a o bezpečnosť sa postará Novell AppArmor.
Pre zväčšenie kliknite na obrázok. Po podržaní kurzora nad obrázkom uvidíte jeho popis.
Inštalačné DVD, CD s doplnkovými jazykmi a LiveCD a si môžete stiahnuť na stránke: