VMware je firma ponúkajúca virtualizačné programy rôzneho zamerania - od produktov určených pre domácnosti až po profesionálne serverové riešenia. V tomto článku sa zameriame najmä na program VMware Server, ktorý sa hodí na stredne náročnú virtualizáciu a navyše je zadarmo.
Program umožňuje pripojiť sa na lokálny lebo vzdialený virtuálny systém. Vďaka svojim vlastnostiam sa výborne hodí pre testovanie operačného systému Linux a jemu podobných.
VMware Server (asi 150 MB) si môžete stiahnuť zo stránok www.vmware.com. Produkt je potrebné registrovať, našťastie zadarmo.
VMware beží na hostiteľských systémoch Windows aj Linux.
Súbory s koncovkou VMX sú samotné virtuálne počítače, obsahujúce nastavenia. VMDK sú virtuálne pevné disky, kde sa ukladajú všetky údaje z virtuálneho systému, ktoré by sa ináč uložili priamo na harddisk. VMSS súbory obsahujú uložené stavy a VMEM obsah RAMky. Snapshoty bývajú uložené ako VMSN. LOG sú logy - súhrny udalostí a súbor nvram má na starosti pravdepodobne pamäť CMOS.
Zvolíme menu File / New / Virtual Machine... Po výbere medzi typickou a prispôsobenou konfiguráciou si vyberieme operačný systém, ktorý chceme emulovať, zadáme jeho názov a nastavíme príslušné komponenty pomocou sprievodcu.
Virtuálny hardvér môžete spravovať priamo v časti Devices konkrétneho OS alebo cez menu VM / Settings. Pridať sa dá cez tlačidlo Add v tomto Dialógu.
Nastaviť sa dajú napríklad tieto vlastnosti:
K virtuálnemu PC môžeme ešte priradiť USB porty, SCSI zariadenia,... Existuje ešte veľa nastavení, ale myslím, že nie je potrebné ich spomínať - skúste ich sami.
Pridať nový harddisk sa dá cez VM / Settings a kliknutím na Add. Zo zoznamu vyberte Hard Disk. Vyberte typ pripojenia - SCSI alebo IDE. Zadajte veľkosť disku (minimálne 0,1 GB). Voľbu Allocate all disk space now odporúčam nechať zaškrtnutú, čím sa zväčší rýchlosť a zmenší fragmentácia na úkor miesta na disku. Potom zadajte názov a všetko je hotové.
Tlačidlom Remove ho môžete odstrániť, podobne ako ostatný hardware.
Vyberieme si konkrétny PC a stlačíme zelený trojuholník (Power On). Začne sa spúšťať nový počítač s vlastným BIOSom. Po chvíli sa zobrazí hláška Operating System not found, keďže sme ešte nenainštalovali operačný systém.
Ak máme inštalačné CD/DVD zvoleného emulovaného systému, vložme ho do mechaniky a reštartujme virtuálny počítač tlačidlom znamenajúcim Restart Guest. Podobne je to s disketou.
Pokiaľ máme len obraz média (CD, DVD, disketa), môžeme dvakrát kliknúť na ikonu príslušnej mechaniky vpravo dole na stavovom riadku a potom vybrať voľbu Use ISO image, resp. Use floppy image. Obraz sa bude správať podobne ako fyzický disk a postupujeme podobne ako v minulom prípade.
Podľa inštrukcií systému nainštalujeme, prípadne hneď z média spustíme náš nový OS.
Kliknutím do priestoru virtuálneho OS sa myš stane jeho kurzorom. Stlačením Ctrl+Alt bude kurzor fungovať bežným spôsobom.
Tu ju ukážka SuSE Linux na Windowse:
Pri spúšťaní z harddisku nezabudnite vybrať virtuálne CD / disketu.
Niektoré systémy, ako napr. Windows, vypneme ako zvyčajne - cez Štart menu priamo vo virtuálnom PC. „Tvrdé vypnutie“ sa prevádza tlačidlom s červenou kockou (Shut Down Guest). Tlačidlo Suspend uloží obsah RAMky na disk a pri nasledujúcom spustení tak môžeme pokračovať v práci tam, kde sme skončili.
Pomocou VMware Tools môžete zrýchliť spoluprácu s virtuálnym operačným systémom a pridať mu nové možnosti. VM Additions existujú pre FreeBSD, Linux, Netware, Solaris a Windows.
Nainštalujete ich cez menu VM / Install VMware Tools... Potom sledujte inštalačné pokyny vo vašom virtuálnom PC.