Stránky neboli dlhú dobu aktualizované. Môžu obsahovať nepresné alebo neaktuálne informácie.
Hľadanie
Rozšírené vyhľadávanie
TOP 7 - stránky
Napaľovacie programy - 108 657x
Free Pascal - Úvod - 66 165x
Lazarus - Kreslenie - 47 679x
Free Pascal - Začiatky - 44 985x
Free Pascal - Podmienky - 37 301x
Free Pascal - Cykly - 36 543x
Internetové prehliadače - 36 476x
Nové v diskusii
Free Pascal - Cykly - štvrtok 31.3.
Lazarus - Začíname - piatok 25.3.
Anketa - streda 2.3.
Navigácia: Operačné systémy > VMware

VMware

VMware je firma ponúkajúca virtualizačné programy rôzneho zamerania - od produktov určených pre domácnosti až po profesionálne serverové riešenia. V tomto článku sa zameriame najmä na program VMware Server, ktorý sa hodí na stredne náročnú virtualizáciu a navyše je zadarmo.

Prehľad

Program umožňuje pripojiť sa na lokálny lebo vzdialený virtuálny systém. Vďaka svojim vlastnostiam sa výborne hodí pre testovanie operačného systému Linux a jemu podobných.

VMware

Download

VMware Server (asi 150 MB) si môžete stiahnuť zo stránok www.vmware.com. Produkt je potrebné registrovať, našťastie zadarmo.

VMware beží na hostiteľských systémoch Windows aj Linux.

Typy súborov

Súbory s koncovkou VMX sú samotné virtuálne počítače, obsahujúce nastavenia. VMDK sú virtuálne pevné disky, kde sa ukladajú všetky údaje z virtuálneho systému, ktoré by sa ináč uložili priamo na harddisk. VMSS súbory obsahujú uložené stavy a VMEM obsah RAMky. Snapshoty bývajú uložené ako VMSN. LOG sú logy - súhrny udalostí a súbor nvram má na starosti pravdepodobne pamäť CMOS.

Vytvorenie virtuálneho PC

Zvolíme menu File / New / Virtual Machine... Po výbere medzi typickou a prispôsobenou konfiguráciou si vyberieme operačný systém, ktorý chceme emulovať, zadáme jeho názov a nastavíme príslušné komponenty pomocou sprievodcu.

Nastavenie

Virtuálny hardvér môžete spravovať priamo v časti Devices konkrétneho OS alebo cez menu VM / Settings. Pridať sa dá cez tlačidlo Add v tomto Dialógu.

Nastaviť sa dajú napríklad tieto vlastnosti:

  • Memory - veľkosť operačnej pamäte (RAM), ktorá bude dostupná pre virtuálny systém. Čím viac pamäte pridelíte danému systému, tým rýchlejšie budú jeho reakcie. Pridelená veľkosť môže byť aj väčšia ako voľná fyzická RAMka, ale v tom prípade bude dochádzať k tzv. swapovaniu - používanie disku ako pamäte, ktoré je veľmi pomalé. V menu Host / Settings na karte Memory sa nachádzajú nastavenia upresňujúce podiel RAM, ktorá môže byť swapovaná.
  • CD-ROM - mechanika môže byť napojená na skutočnú alebo emulovaná z ISO súboru. Tiež sa dá nastaviť, na akom virtuálnom slote má byť pripojená.
  • Processors - VMware podporuje dva procesory (v prípade, že ich máte). Ak je jeden, ale podporujúci technológiu HT, javí sa ako dva.

K virtuálnemu PC môžeme ešte priradiť USB porty, SCSI zariadenia,... Existuje ešte veľa nastavení, ale myslím, že nie je potrebné ich spomínať - skúste ich sami.

Virtuálne disky

Pridať nový harddisk sa dá cez VM / Settings a kliknutím na Add. Zo zoznamu vyberte Hard Disk. Vyberte typ pripojenia - SCSI alebo IDE. Zadajte veľkosť disku (minimálne 0,1 GB). Voľbu Allocate all disk space now odporúčam nechať zaškrtnutú, čím sa zväčší rýchlosť a zmenší fragmentácia na úkor miesta na disku. Potom zadajte názov a všetko je hotové.

Tlačidlom Remove ho môžete odstrániť, podobne ako ostatný hardware.

Spustenie

Vyberieme si konkrétny PC a stlačíme zelený trojuholník (Power On). Začne sa spúšťať nový počítač s vlastným BIOSom. Po chvíli sa zobrazí hláška Operating System not found, keďže sme ešte nenainštalovali operačný systém.

Ak máme inštalačné CD/DVD zvoleného emulovaného systému, vložme ho do mechaniky a reštartujme virtuálny počítač tlačidlom znamenajúcim Restart Guest. Podobne je to s disketou.

Pokiaľ máme len obraz média (CD, DVD, disketa), môžeme dvakrát kliknúť na ikonu príslušnej mechaniky vpravo dole na stavovom riadku a potom vybrať voľbu Use ISO image, resp. Use floppy image. Obraz sa bude správať podobne ako fyzický disk a postupujeme podobne ako v minulom prípade.

Podľa inštrukcií systému nainštalujeme, prípadne hneď z média spustíme náš nový OS.

Kliknutím do priestoru virtuálneho OS sa myš stane jeho kurzorom. Stlačením Ctrl+Alt bude kurzor fungovať bežným spôsobom.

Tu ju ukážka SuSE Linux na Windowse:

Linux na Windowse

Pri spúšťaní z harddisku nezabudnite vybrať virtuálne CD / disketu.

Niektoré systémy, ako napr. Windows, vypneme ako zvyčajne - cez Štart menu priamo vo virtuálnom PC. „Tvrdé vypnutie“ sa prevádza tlačidlom s červenou kockou (Shut Down Guest). Tlačidlo Suspend uloží obsah RAMky na disk a pri nasledujúcom spustení tak môžeme pokračovať v práci tam, kde sme skončili.

VMware Tools

Pomocou VMware Tools môžete zrýchliť spoluprácu s virtuálnym operačným systémom a pridať mu nové možnosti. VM Additions existujú pre FreeBSD, Linux, Netware, Solaris a Windows.

Nainštalujete ich cez menu VM / Install VMware Tools... Potom sledujte inštalačné pokyny vo vašom virtuálnom PC.

Hodnotenie
1 2 3 4 5 (ako v škole)
Priemerná známka: 1,47
Diskusia k tejto stránke Guest má prístup k súborom na disku hostiteľa po n...
Prejsť do diskusie»
2005-2012, Matúš Sulír, matus.sulir (zav) gmail bodka com. Gen.: 0,0309 s. Valid XHTML, CSS.