Ak ste už úspešne nainštalovali a otestovali server, je čas naučiť sa základy syntaxe a prácu s premennými. Dnes si ukážeme niektoré užitočné veci, ktoré budeme potrebovať pri ďalšom učení.
Aby sme určili, ktorý kód patrí PHP, ohraničíme ho špeciálnymi tagmi, ktoré sa spracujú už na serveri.
<html> <head> <? echo 'kratší spôsob'; ?> </head> <body> <?php echo 'dlhší spôsob'; ?> </body> </html>
Používajte radšej dlhší spôsob, pretože kratší sa dá vypnúť v konfiguračnom súbore php.ini. Taktiež môže spôsobiť chyby v XHTML dokumente.
Najprv sa naučíme vkladať do PHP kódu poznámky - tie sa nevykonávajú, slúžia iba pre programátora. Existujú až tri druhy poznámok.
<?php // jednoriadková poznámka /* Poznámka, ktorá môže zaberať viac riadkov */ # ďalší typ jednoriadkovej poznámky ?>
Jazyk PHP je na rozdiel od jazykov ako HTML alebo CSS skriptovací. Obsahuje teda príkazy, ktoré riadia beh - napr. podmienky, cykly, priradenia premenných. Za každým príkazom nasleduje bodkočiarka.
Sú to miesta v pamäti počítača, ku ktorým pristupujeme pomocou ich názvu. Ten môže obsahovať písmená bez diakritiky, číslice (nie na začiatku) a znak _. Pred názvom premennej v PHP sa nachádza dolár ($). Do premennej môžeme uložiť čísla, texty, objekty,... Hodnotu premennej priradíme znakom „rovná sa“.
$cislo = 10;
Hodnotu textových (reťazcových) premenných píšeme vždy v úvodzovkách. Dajú sa použiť jednoduché i dvojité úvodzovky, rozdiely si vysvetlíme neskôr.
$retazec = "Ahoj"; $retazec = 'Ahoj';
Základný príkaz na výpis textu je echo
. Za ním nasledujú zátvorky a text, ktorý chceme vypísať. Zátvorky za príkazom echo
nie sú povinné.
echo "Hurá! "; echo("<b>Funguje to.</b>");
Tu je výsledok skriptu:
Hurá! Funguje to.
Vypísať môžeme aj hodnotu premennej.
$cena = "takmer zadarmo"; echo $cena;